Kostelec Summer 2022


Date
Jul 23 - 24, 2022
City
Červený Kostelec, Czech Republic
Venue

Základní škola V. Hejny

Address
Komenského, 549 41 Červený Kostelec, Czechy
Details

školní jídelna

Contact

Contact

Organizers
Arsenij Kuprin, Emma Beranová, Matěj Grohmann, and Tomáš Nguyen
WCA Delegate
Jakub Hamkało
Download all the competition's details as PDF here.
Information

Make sure that you are active on your WCA email account. We will send you a verification email after the end of the registration (14.7.) to make sure that you are coming to the competition.

Ujistěte se, že email použitý při registraci používáte. Po ukončení registrace (14.7.) zašleme ověřovací email, zda skutečně máte v plánu dorazit na soutěž.

Events
Main event
Competitors
71
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is 300 Kč (Czech Koruna).
If your registration is cancelled before you will be refunded 100% of your registration fee.
Registrants on the waiting list may be accepted onto the competitor list until .
If you are a registered competitor you may change your registered events until on the Register tab.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of 50 Kč (Czech Koruna).

Registration fee: 300 CZK
Registration payment will be done on site. Payment could be done by cash (CZK) or via Revolut.

Registrační poplatek: 300 CZK
Platba za registraci bude na místě. Platbu bude možné provést hotově (CZK) nebo přes Revolut.

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Matěj Grohmann won with an average of 8.88 seconds in the 3x3x3 Cube event. Gabriel Rejdych finished second (9.06) and Jakub Hibszer finished third (9.12).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Matěj Grohmann 6.95 8.88 Czech Republic 10.558.329.338.986.95
2x2x2 Cube Martin Kilbergr 2.34 2.86 Czech Republic 2.433.182.343.053.10
4x4x4 Cube Matěj Grohmann 27.43 31.29 Czech Republic 27.4330.6832.3633.4630.83
5x5x5 Cube Matěj Grohmann 52.64 55.00 Czech Republic 54.8052.6456.0354.4455.76
6x6x6 Cube Tomáš Szyszkowicz 1:40.79 1:50.45 Czech Republic 1:55.631:40.791:54.93
7x7x7 Cube Matěj Grohmann 2:36.90 2:42.33 Czech Republic 2:47.672:42.432:36.90
3x3x3 Blindfolded Jan Riedl 1:22.93 DNF Czech Republic 1:22.93DNFDNF
3x3x3 One-Handed Igor Tarasov 13.84 14.35 Ukraine 14.3314.1914.5215.7813.84
Megaminx Igor Tarasov 36.59 43.27 Ukraine 45.0243.2344.2136.5942.38
Pyraminx Piotr Olszewski 1.60 2.22 Poland 5.481.602.252.002.40
Skewb Vojtěch Kundera 2.53 3.00 Czech Republic 3.362.816.332.822.53
Square-1 Jakub Hamkało 6.85 7.97 Poland 7.618.616.857.7010.58
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
2x2x2 Cube First round Ao5 5:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 5:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
6x6x6 Cube Final Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 3:30.00
7x7x7 Cube Final Bo1 / Mo3 7:00.00 1 attempt to get < 5:00.00
3x3x3 Blindfolded Final Bo3 12:00.00 cumulative *
3x3x3 One-Handed First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Megaminx Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 1:45.00
Pyraminx First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Skewb First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 75% advance to next round
Second round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 15.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 5:00.00
Square-1 First round Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 30.00 Top 12 advance to next round
Final Bo2 / Ao5 5:00.00 2 attempts to get < 30.00

You are viewing the schedule for the venue Základní škola V. Hejny.
The schedule is displayed in the timezone Europe/Prague.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (July 23, 2022)

From 08:30 AM
To 12:00 PM
Registration
školní jídelna
From 09:00 AM
To 09:55 AM
7x7x7 Cube Final
školní jídelna
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
7:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 5:00.00
From 09:55 AM
To 10:45 AM
6x6x6 Cube Final
školní jídelna
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:30.00
From 10:45 AM
To 11:15 AM
Tutorial for new competitors
školní jídelna
From 11:15 AM
To 12:00 PM
Pyraminx First round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:00 PM
To 12:45 PM
Skewb First round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Lunch
školní jídelna
From 01:15 PM
To 02:00 PM
Megaminx Final
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:45.00
From 02:00 PM
To 02:45 PM
Square-1 First round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:45 PM
To 03:30 PM
3x3x3 One-Handed First round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:30 PM
To 04:15 PM
Pyraminx Second round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:15 PM
To 05:00 PM
Skewb Second round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 05:00 PM
To 05:45 PM
3x3x3 Blindfolded Final
školní jídelna
Format
Bo3
Time limit
12:00.00 cumulative *
From 05:45 PM
To 06:15 PM
Square-1 Final
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 30.00
From 06:15 PM
To 06:45 PM
3x3x3 One-Handed Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 06:45 PM
To 07:05 PM
Pyraminx Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 07:05 PM
To 07:25 PM
Skewb Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00

Schedule for Sunday (July 24, 2022)

From 08:30 AM
To 12:00 PM
Registration
školní jídelna
From 09:00 AM
To 09:30 AM
Tutorial for new competitors
školní jídelna
From 09:30 AM
To 10:40 AM
3x3x3 Cube First round
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:40 AM
To 11:40 AM
2x2x2 Cube First round
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 11:40 AM
To 12:45 PM
4x4x4 Cube First round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:15.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:15 PM
Lunch
školní jídelna
From 01:15 PM
To 02:15 PM
5x5x5 Cube First round
školní jídelna
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
5:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 02:15 PM
To 03:15 PM
3x3x3 Cube Second round
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 03:15 PM
To 04:00 PM
2x2x2 Cube Second round
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 04:00 PM
To 04:30 PM
5x5x5 Cube Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 04:30 PM
To 05:00 PM
4x4x4 Cube Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 05:00 PM
To 05:30 PM
2x2x2 Cube Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 05:30 PM
To 06:15 PM
3x3x3 Cube Final
školní jídelna
Format
Ao5
Time limit
5:00.00
From 06:15 PM
To 06:45 PM
Awards
školní jídelna

Pokud je toto Vaše první WCA soutěž, dostavte se prosím na tutoriál pro nové soutěžící (v sobotu od 10:45 nebo v neděli od 9:00). Pokud si ale ani po něm nebudete něčím jisti, nebojte se zeptat organizátorů.
Prosím nezapomeňte si přinést doklad k Vaší identifikaci (například občanský průkaz nebo pas) podle pravidla 2e.

If this is your first WCA competition, we ask you to come to the tutorial for newcomers (Saturday from 10:45 or Sunday from 9:00). If you are unsure about something at any time after it, don’t hesitate to ask the organizers.
You also shouldn’t forget to bring some document (ID card, passport) to identify yourself as in regulation 2e.

Protože v ČR v současné době žádná omezení kvůli tomuto onemocnění neplatí, nebudou žádná omezení ani na soutěži. Tato opatření se však mohou kdykoliv změnit v závislosti na situaci v ČR.

Since there are currently no COVID restrictions in Czech republic, there won’t be any restrictions at the competition as well. However, this may change if the situation in Czech republic evolves unfavorably.

Své fotky a videa ze soutěže můžete nahrát do sdíleného alba.

You can upload your photos and videos from the competition to this shared album.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies.